Jeżeli posiadacie Państwo klimatyzację w mieszkaniu, domu czy biurze – musicie wiedzieć że klimatyzator wymaga systematycznego czyszczenia. Nie tylko ma to wpływ na prawidłowe działanie urządzenia, ale też na zdrowie domowników oraz ludzi wystawionych na jej chłodzenie. Przy codziennej pracy klimatyzatora – przynajmniej raz w tygodniu wypadałoby przetrzeć roztocza, które gromadzą się na panelu przy wlocie i wylocie. Należy to zrobić lekko zwilżoną szmatką, w żadnym wypadku nie można używać do tego różnego rodzaju substancji lotnych, proszków, rozpuszczalników i środków polerujących. Użycie ich może uszkodzić klimatyzator albo, co gorsza, dostać się do naszych dróg oddechowych.

Jeżeli chodzi o klimatyzację w mieszkaniu, domową oraz biurową, to oprócz samodzielnego, cotygodniowego czyszczenia klimatyzatora z zewnątrz, powinno się przeprowadzić przynajmniej dwa serwisy urządzenia w roku(raz na pół roku). W przypadku klimatyzacji pracującej w sklepach, chłodniach czy serwerowniach – serwis powinien być wykonywany znacznie częściej. Tak zalecają producenci.
Serwis powinno wykonywać się regularnie i najlepiej po okresie chłodniczym – czyt. w okresie jesieni, zimy oraz wiosny. Jest podstawą bezproblemowej pracy oraz długiej żywotności klimatyzatora – ale przede wszystkim – powinno się go wykonywać dla naszego zdrowia i komfortu.

W skład takiego serwisu wchodzi: czyszczenie tacy skroplin, oczyszczenie skraplacza i parownika, wyczyszczenie przewodów klimatyzacyjnych oraz wyczyszczenie filtra klimatyzatora.